En iyi 10 Rakı

avatar

Kazura

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dünyanın en güzel içeceklerinden biri olan rakı özel tadı, lezzetiyle ve belli bir adaba göre içilerek sevenlerini mutlu eden bir içecektir. İşte en iyi rakılar

Rakı hakkında pek çok şey bulabileceğiniz hakkında ansiklopediler bile olan geçmişten günümüze yolculuğuna hala devam eden bir içecektir. Rakı hakkında bulabileceğiniz şiirler, yazılar ve övmelerin yanı sıra; Rakı’nın yanında tüketilen mezeler hakkında da birçok öneri, tarif vb. bulabilirsiniz. Peki nedir bu rakının geçmişi…

Rakı Tarihi

Belli bir grup 5. yüzyılda Doğu Roma yani Bizans tarafından benzeri içkilerin içildiğini söylüyorlar. Bunun yanı sıra diğer bir grup ise 11. yüzyılda Anadolu’ya 11. yüzyılda getirildiğini söylüyor. Bu ikisine rağmen bugün içtiğimiz rakı 19. yüzyılda üretilmeye tüketilmeye geçmiştir. Rakıyı kimisi Osmanlı’daki gayrimüslimlerin ürettiğini, kimisi Irak’taki Türkmenlerin, kimisi de Orta Asya’daki Türk boylarının Kımızından geldiğini söylüyor.

Kim ne diyorsa desin rakı dediğimiz içkinin Türk içkisi olduğu ve kültürümüzün bir parçası olduğu su götürmez bir gerçektir.

En İyi Rakı Çeşitleri

Tekirdağ Rakısı

Tekirdağ rakısı, 100 yaş üzüm suması ile yapılan bir içecektir. Son ile ilk ürün alınarak orta ürün damıtma işlemine gider. En iyi rakı olmasa bile iyi bir üründür. 1 ile 4 ay meşe fıçılarında bekletilerek son bir damıtma işlemiyle beraber şişelenmeye gidiyor. Rakı için kullanılan su Çorlu kuyularından alınan kuyu suyudur. Tercihinize göre Sek yada 1/3 oranında su ile karıştırarak içebilirsiniz.

Yeni Rakı

Yeni Rakı, kuru ve yaş üzüm sumasıyla üretilir ve içinde bu ürünlerden en az %65 oranında bulunur. İçerisinde 20 farklı üzüm çeşidi kullanıldığı belirtiliyor. Anason bakımından göreceli bir içecek olsa da piyasaya göre çok zengin bir içeriğe sahiptir. Batı Anadolu’da bulunun zengin yağ eteri sahibi anasonlar Yeni Rakı’da kullanılmaktadır. Birden fazla damıtma işleminden sonra bakır imbiklerle damıtılmaktadır. En sert rakılardan biridir. Damak zevkine göre su ile karıştırılarak içilmelidir.

Kulüp Rakı

Üretiminde kullanılan ürünler en üst düzey ürünlerdir. Üzümünden suyuna kadar en kaliteli ürünler kullanılmaktadır. Kullanılan su yumuşak içimli sudur. En iyi rakılardan biri olmasının yanı sıra, bu rakının en önemli özelliklerinden birisi etiketidir. İhap Hulusi ve en yakın dostu Fazıl Ahmet Aykaç etikette rakı sofrasında resmedilmiştir. Ayrıca bu rakının Atatürk’ün en sevdiği ve tercih ettiği rakı olduğu söyleniyor. Sek ya da 1/3 su katılarak içiniz.

Efe Rakısı

Anadolu’dan gelen üzümlerle beraber Çeşme bölgesinden gelen anason ile damıtılarak kendine has bir lezzeti olan rakıdır. Anason tadı piyasaya göre çok az hissedilir ve alkol kokusu minimum düzeydedir. Ağızda ağır bir tat bırakmamaktadır. Yumuşak içimli bir rakıdır. Damak zevkine göre su ile karıştırarak içilir.

Altınbaş Rakısı

En üst düzey anason ve üzümlerle üretilen VİP diyebileceğiniz bir rakıdır. İçimi yumuşak bir rakıdır ve şekerli bir tada sahiptir. Bakır imbiklerin göbek kısmından alınarak üretilmiştir. Anason oranı göreceli olmasıyla beraber anason tadının en fazla hissedildiği rakılardan biridir. Sek ya da 1/3 su katılarak içiniz.

İzmir Rakısı

Ege bölgesine özel olan yaş ve kuru üzümler kullanılarak üretilen bir rakıdır. Bölgenin zengin anasonlarıyla beraber hazırlanır. Bakır imbiğin sadece göbek kısmındaki ürün kullanılır. Yoğun anason ve alkol kokusu olan bir rakıdır. Çok yoğun ve güçlü bir aroması vardır. Sek yada su ile karıştırarak içiniz. Ege insanına ait en iyi rakı özelliğine de sahiptir.

Sarı Zeybek

6 Ay boyunca meşe fıçılarda bekletilen üründen elde edilen bir rakıdır. Tamamen yaş üzümden elde edilen bir üründür. ürün iki kez işlemden geçiyor. Tefenni’den gelen anason kullanılıyor. Meşe fıçılarında uzun süre bekletildiği için Sarı Zeybek diğer rakılara göre renk olarak biraz daha farklı bir üründür. Rakıya en uygun meşe fıçıları Fransa’dan bulunarak Türkiye’ye özel olarak getirilmektedir. Sek ya da 1/3 su ile karıştırarak içiniz.

Anadolu Boğma Rakı

tamamen yaş üzümden elde edilen bir üründür. Üç kez damıtma işlemi görüyor. Bu rakının en önemli özelliği şeker kullanılmaması, tamamen üzümden gelen doğal üzüm şekeri kullanılıyor. Farklı bir lezzete sahiptir. O lezzet ki yumuşak içimine rağmen yoğun bir alkol kokusu hissettiriyor. Sek ya da 1/3 su ile karıştırarak içiniz.

Saki Siyah Üzüm Rakısı

Tamamen siyah üzümden üretilen bir rakıdır. Şeker katılmamıştır ve 10 kez damıtılmıştır. Ayrıca 10 ay da bekletilmiştir. Sınırlı üretim bir üründür. Ağızda güzel, yumuşak ve kalıcı bir tat bırakıyor. Yoğun üzüm alkolü kokusuna rağmen kaymak gibi bir rakıdır. Anason ve alkol oranı dengelidir. Sek ya da 1/3 su katılarak içilmelidir. BUZ katılmaz.

Tekirdağ No: 10

Tamamiyle yaş üründen üretilir. En iyi rakı diyebileceğimiz ödüllü bir rakıdır. 3 kez işlemden geçen bir üründür. 10 numaralı bakır imbikten alınan son üründür. Tok ve dolgun bir tat bırakır. Ağızdan boğaza doğru kayıp giden bir lezzeti vardır. Sek ya da 1/3 su katılarak içilmelidir. BUZ katılmaz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
 • Mutlu3 gün önce
 • Beylerbeyi ile sıkıntınız var anlaşılan