EN İYİ 10 VİSKİ VE ÖZELLİKLERİ!

Viski içmek bir sanat gibidir. Viski diğer alkollere pek benzemez, hiçbir içki (belki rakı hariç) viski kadar karakterli değildir. Elbette zevk meselesidir öncelikle..

Bu makalemizde sizler için en kaliteli 10 Viski markasını derledik, gelin birlikte inceleyelim..

10. JOHNNY WALKER BLACK LABEL

Harman İskoç viskilerinin en klasiklerinden biri olan Black Label, hem aroması hem kalitesi ve tabi ki uygun fiyatıyla da viski severlerin en gözlerinden biridir. Turba ve is tadının yoğun olmadığı viski, karamele yakın tatlı bir keskinliğe sahip.

Ülke – Bölge: İskoçya
Damıtımevi: Cardhu
Tür: Harman
Yaş: 12
Fıçı: Meşe
Alkol Oranı: 40%

9. GLENFIDDICH

12 yıllıktan 50 yıllığa kadar bulabileceğiniz Glenfiddich’ler, single malt’a giriş için en çok tercih edilen viski olarak biliniyor. Yapımında meşe fıçılar kullanılan Glenfiddich 12, armut çağrışımlı turbası keskin tadıyla biliniyor.

Ülke – Bölge: İskoçya – Speyside
Damıtımevi: Glenfiddich
Tür: Single Malt
Yaş: 12-50
Fıçı: Meşe & Solera
Alkol: 40%

8. JACK DANIEL’S VİSKİ

Jack Daniel’s hiç şüphesiz viski denildiğinde akıllara gelen markaların en başında geliyor. Sadece ülkemizde değil dünyada da en çok satan viskilerden biri olan Jack Daniel’s viski literatüründe Tennessee viskisi olarak geçiyor.
Bu viskiye Bourbon değil de Tennessee viskisi denmesinin sebebi ise üretiminde Charcoal Mellowing (Kömür filtrasyonu) adlı ek bir işleme tabi tutulması.

Ülke: ABD – Tennessee
Damıtımevi: Jack Daniel
Tür: Tennessee
Fıçı: Amerikan Meşesi (Single Barrel)
Alkol: 45%

7. CROWN ROYAL

Kanada viskilerinin kralı. 50 farklı Kanada viskisinin harmanı olan Crown Royal,vanilya tadını keskin, hoş bir şekilde hissettiriyor.

Ülke: KANADA
Damıtımevi: Diaego
Tür: Tennessee
Fıçı: Meşe
Alkol: 40%

6. KNOB CREEK

Küçük çaplı üretim yapmasına rağmen enfes bir içkidir. Bir Kentucy burbonu 9 yıl boyunca içi yakılmış meşe fıçılarda bekletilen viski, yüzde 50 seviyesini geçen alkol oranıyla bir hayli sert.

Ülke – Bölge:ABD – Kentucky
Damıtımevi: Jim Beam
Tür:  Kentucky Straight Bourbon
Yaş: 7 yıl, 2 ay, 5 gün
Fıçı: Amerikan Meşesi
Batch: 2015-2
Alkol: 50%-75%

5. THE GLENLIVET VİSKİ

12, 15 ve 18 yıllık birçok versiyona sahip olan Glenlivet, en yaygın olan single malt üreticilerinden biridir. Bir klasik olarak tanımlanabilecek 12 yıllık şişe, derinden gelen, yoğun isli, meyveli ve kaliteli bir aromaya sahip.

Ülke – Bölge: İskoçya – Speyside
Damıtımevi: TheGlenlivet
Tür: Single Malt
Yaş: 21
Fıçı: Şeri & Eski Burbon Fıçısı
Alkol: 43.0%

4. MACALLAN

Üst sınıf İskoç viskilerinden biri olan Macallan, yoğun ve keskin lezzetler sunuyor. 12-18yıllık Cask’ın içinde, Amerikan ve Avrupa meşe şeri fıçılarında bekletilmiş iki single malta sahip.

Ülke-Bölge: İskoçya – Speyside
Damıtımevi: Macallan
Tür: Single Malt
Yaş: 12-18
Fıçı: Şeri
Alkol: 43%-50%

3. MAKER’S MARK

En iyi Amerikan klasiklerinden biridir. Mantarının üzerinindeki kırmızı mumuyla bir bakışta tanınan viski, karamel, vanilya ve meyve aromalarına sahip, en kolay içimli burbonlardan biridir.

Ülke: ABD – Kentucky
Damıtımevi: Maker’s Mark
Tür: Burbon
Fıçı: Amerikan Meşesi (Fıçı içinde Fransız meşesi parçaları)
Alkol: 47%-60%

2. JAMESON

3 kez damıtıldığından dolayı oldukça rahat içime sahip olan Jameson İrlanda viskilerinin belki de en çok tanınanı. Hem sek hem de kokteyllerle tercih edilebilen nadir viskilerdendir. Çiçeksi, baharatlı ve hoş tatlı bir aromaya sahiptir.

Ülke – Bölge: İrlanda
Damıtımevi: John Jameson & Son
Tür: Irish Whiskey
Yaş: NAS
Fıçı: Burbon & Şeri
Alkol: 40.0%

1. WOODFORD RESERVE

Hem profesyonellerin hem de viski meraklılarının çok severek içtiği Woodford Reserve, başlangıçta baskın gelen bitki ve vanilya tadının yanı sıra tütün, tarçın ve karamel aromaları da içeriyor.

Ülke – Bölge: ABD
Damıtımevi:Woodford Reserve
Tür: Kentucky Straight Bourbon
Yaş: 6
Fıçı: Burbon
Alkol: 43.2%

BONUS- CHİVAS REGAL!

Chivas Brothers’ın ürettiği harmanlanmış bir Scotch viskisi olan Chivas Regal ülkemizde de dünyada da oldukça popüler ve çok satılan viskilerden biridir. Chivas köklerini 1801 yılına kadar izler. Chivas Regal’ın evi, 1786’da kurulan en eski Highland damıtımevi olan Speyside, İskoçya’daki Keith, Moray’daki Strathisla damıtımevidir.. Oldukça kaliteli bir aromaya ve tada sahip olan Chivas Regal ,en kaliteli viskiler arasında kesinlikle yerini almalıdır..

Ülke – Bölge: İskoçya
Firma: Chivas Brothers
Tür: Malt Harmanı
Yaş: Yaş Belirtilmemiş
Fıçı: Amerikan&Avrupa Meşeleri
Alkol: 40%

Bugün en kaliteli viskileri inceledik beraber. Birdahaki yazımızda görüşmek üzere.. Unutmayın, alkol dostunuz değildir 🙂

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
 • En İyi Viski Markaları |7 ay önce
 • […] çalışıyor. Bu makalemizde sizler için en beğenilen, en kaliteli viski markalarını derledik. En iyi 10 viski ve özellikleri adlı makalemizde de çeşitli en çok sevilen viskilerin özelliklerine […]

 • Fiyatıyla Sizleri Şaşırtacak En Pahalı 13 Viski |7 ay önce
 • […] şişelerde viskinin değerini bir hayli arttırmaktadır. En pahalı viskiler yazımızda sizlere en iyi viskilerin yanı sıra en iyi şişeleri de değerlendirme kıstası olarak ele […]

 • Kemal1 sene önce
 • Bu listede Jack Daniels gibi sıradan viskiler var ve Lagavulin yok öyle mi? İlk sırada olması gerekiyor bence! Hepsini tokatlar o inanılmaz isli aromasıyla.

 • EN KALİTELİ 7 VOTKA | YayaGecidi – Sosyal İçerik Sitesi1 sene önce
 • […] Benzer Listelerimiz:En İyi 10 Bira Ve Özellikleri!En İyi 10 Yerli Kırmızı Şarap!EN İYİ 10 VİSKİ VE ÖZELLİKLERİ! […]

 • En İyi 10 Bira Ve Özellikleri! | Yaya Gecidi1 sene önce
 • […] EN İYİ 10 VİSKİ VE ÖZELLİKLERİ! için The Best Whiskey Sour Recipe and Vegan Whiskey Sour Recipe […]

 • The Best Whiskey Sour Recipe and Vegan Whiskey Sour Recipe1 sene önce
 • […] You can also check the article which is about World’s Greatest Whiskey’s from here. […]

 • En İyi 10 Yerli Kırmızı Şarap! |1 sene önce
 • […] iyi 10 Viski ve Özellikleri makalemize buradan göz […]