<!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics --> <script async src="https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=UA-148041531-1"></script> <script> window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-148041531-1'); </script><script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-6070364633891791" crossorigin="anonymous"></script>   EN İYİ 10 VİSKİ VE ÖZELLİKLERİ! -

EN İYİ 10 VİSKİ VE ÖZELLİKLERİ!

avatar

Yusuf Naçar

 • e 3

  Mutlu

 • e 1

  Eğlenmiş

 • e 2

  Şaşırmış

 • e 1

  Kızgın

 • e 2

  Üzgün

Viski içmek bir sanat gibidir, diğer alkollere pek benzemez. Hiçbir içki (belki rakı hariç) viski kadar karakterli değildir. Elbette zevk meselesidir öncelikle. Bu makalemizde sizler için en iyi viski markalarını derledik, gelin birlikte inceleyelim neymiş bu viski isimleri?

10. JOHNNY WALKER BLACK LABEL

Harman İskoç viskilerinin en klasiklerinden biri olan Black Label, hem aroması hem kalitesi ve tabi ki uygun fiyatıyla da viski severlerin en gözlerinden biridir. Turba ve is tadının yoğun olmadığı viski, karamele yakın tatlı bir keskinliğe sahip.

Ülke – Bölge: İskoçya
Damıtımevi: Cardhu
Tür: Harman
Yaş: 12
Fıçı: Meşe
Alkol Oranı: 40%

9. GLENFIDDICH Viski

12 yıllıktan 50 yıllığa kadar bulabileceğiniz Glenfiddich’ler, single malt’a giriş için en çok tercih edilen viski isimleri olarak biliniyor. Yapımında meşe fıçılar kullanılan Glenfiddich 12, armut çağrışımlı turbası keskin tadıyla biliniyor.

Ülke – Bölge: İskoçya – Speyside
Damıtımevi: Glenfiddich
Tür: Single Malt
Yaş: 12-50
Fıçı: Meşe & Solera
Alkol: 40%

8. JACK DANIEL’S VİSKİ

Jack Daniel’s hiç şüphesiz viski çeşitleri denildiğinde akıllara gelen markaların en başında geliyor. Sadece ülkemizde değil dünyada da en çok satan viskilerden biri olan Jack Daniel’s viski literatüründe Tennessee viskisi olarak geçiyor.
Bu viskiye Bourbon değil de Tennessee viskisi denmesinin sebebi ise üretiminde Charcoal Mellowing (Kömür filtrasyonu) adlı ek bir işleme tabi tutulması.

Ülke: ABD – Tennessee
Damıtımevi: Jack Daniel
Tür: Tennessee
Fıçı: Amerikan Meşesi (Single Barrel)
Alkol: 45%

7. CROWN ROYAL

Kanada viskilerinin kralı. 50 farklı Kanada viskisinin harmanı olan Crown Royal,vanilya tadını keskin, hoş bir şekilde hissettiriyor.

Ülke: KANADA
Damıtımevi: Diaego
Tür: Tennessee
Fıçı: Meşe
Alkol: 40%

6. KNOB CREEK

Küçük çaplı üretim yapmasına rağmen enfes bir içkidir. Bir Kentucy burbonu 9 yıl boyunca içi yakılmış meşe fıçılarda bekletilen viski, yüzde 50 seviyesini geçen alkol oranıyla en iyi viski markaları listemize girmeyi başarıyor.

Ülke – Bölge:ABD – Kentucky
Damıtımevi: Jim Beam
Tür:  Kentucky Straight Bourbon
Yaş: 7 yıl, 2 ay, 5 gün
Fıçı: Amerikan Meşesi
Batch: 2015-2
Alkol: 50%-75%

5. THE GLENLIVET VİSKİ

12, 15 ve 18 yıllık birçok versiyona sahip olan Glenlivet, en yaygın olan single malt üreticilerinden biridir. Bir klasik olarak tanımlanabilecek 12 yıllık şişe, derinden gelen, yoğun isli, meyveli ve kaliteli bir aromaya sahip.

Ülke – Bölge: İskoçya – Speyside
Damıtımevi: TheGlenlivet
Tür: Single Malt
Yaş: 21
Fıçı: Şeri & Eski Burbon Fıçısı
Alkol: 43.0%

4. MACALLAN

Üst sınıf İskoç viskilerinden biri olan Macallan, yoğun ve keskin lezzetler sunuyor. 12-18yıllık Cask’ın içinde, Amerikan ve Avrupa meşe şeri fıçılarında bekletilmiş iki single malta sahip.

Ülke-Bölge: İskoçya – Speyside
Damıtımevi: Macallan
Tür: Single Malt
Yaş: 12-18
Fıçı: Şeri
Alkol: 43%-50%

Sizler için derlediğimiz en iyi 10 viski markasının top 3’üne gelirken en iyi 10 bira listemize göz atmayı unutmayın!

3. MAKER’S MARK

En iyi Amerikan klasiklerinden biridir. Mantarının üzerinindeki kırmızı mumuyla bir bakışta tanınan viski, karamel, vanilya ve meyve aromalarına sahip, en kolay içimli burbonlardan biridir.

Ülke: ABD – Kentucky
Damıtımevi: Maker’s Mark
Tür: Burbon
Fıçı: Amerikan Meşesi (Fıçı içinde Fransız meşesi parçaları)
Alkol: 47%-60%

2. JAMESON

3 kez damıtıldığından dolayı oldukça rahat içime sahip olan Jameson İrlanda viskilerinin belki de en çok tanınanı. Hem sek hem de kokteyllerle tercih edilebilen nadir viskilerdendir. Çiçeksi, baharatlı ve hoş tatlı bir aromaya sahiptir.

Ülke – Bölge: İrlanda
Damıtımevi: John Jameson & Son
Tür: Irish Whiskey
Yaş: NAS
Fıçı: Burbon & Şeri
Alkol: 40.0%

1. EN İYİ VİSKİ WOODFORD RESERVE

Hem profesyonellerin hem de viski meraklılarının çok severek içtiği Woodford Reserve, başlangıçta baskın gelen bitki ve vanilya tadının yanı sıra tütün, tarçın ve karamel aromaları da içeriyor.

Ülke – Bölge: ABD
Damıtımevi:Woodford Reserve
Tür: Kentucky Straight Bourbon
Yaş: 6
Fıçı: Burbon
Alkol: 43.2%

BONUS- CHİVAS REGAL!

Chivas Brothers’ın ürettiği harmanlanmış bir Scotch viskisi olan Chivas Regal ülkemizde de dünyada da oldukça popüler ve çok satılan viskilerden biridir. Chivas köklerini 1801 yılına kadar izler. Chivas Regal’ın evi, 1786’da kurulan en eski Highland damıtımevi olan Speyside, İskoçya’daki Keith, Moray’daki Strathisla damıtımevidir.. Oldukça kaliteli bir aromaya ve tada sahip olan Chivas Regal ,en kaliteli viskiler arasında kesinlikle yerini almalıdır..

Ülke – Bölge: İskoçya
Firma: Chivas Brothers
Tür: Malt Harmanı
Yaş: Yaş Belirtilmemiş
Fıçı: Amerikan&Avrupa Meşeleri
Alkol: 40%

Bugün en iyi viskileri inceledik beraber. Birdahaki yazımızda görüşmek üzere.. Unutmayın, alkol dostunuz değildir 🙂

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
avatar
 • […] çalışıyor. Bu makalemizde sizler için en beğenilen, en kaliteli viski markalarını derledik. En iyi 10 viski ve özellikleri adlı makalemizde de çeşitli en çok sevilen viskilerin özelliklerine […]

avatar
avatar
 • Kemal 2 sene önce
 • Bu listede Jack Daniels gibi sıradan viskiler var ve Lagavulin yok öyle mi? İlk sırada olması gerekiyor bence! Hepsini tokatlar o inanılmaz isli aromasıyla.

avatar
avatar
avatar
avatar