<!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics --> <script async src="https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=UA-148041531-1"></script> <script> window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-148041531-1'); </script><script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-6070364633891791" crossorigin="anonymous"></script>   En yüksek asgari ücrete sahip ülke: Lüksemburg -

En yüksek asgari ücrete sahip ülke: Lüksemburg

avatar

bir garip ebegümeci

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

En yüksek asgari ücrete sahip ülke

En yüksek asgari ücrete sahip ve refah düzeyi yüksek ülke olan Lüksemburg hakkında bilinmesi gereken pek çok şey yer alıyor.

Dünyada pek çok ülke bulunuyor. 150’nin üzerinde ülkeye sahip olan dünyada her ülkenin kendine özgü başarıları bulunabilir. Örneğin Finlandiya’da eğitim sistemi üst düzey iken Hollanda’da tarım gelişmiş ve güçlü bir şekilde yapılıyor. Lüksemburg da ekonomik refahı yüksek olan ülkelerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Lüksemburg hakkında bilinmesi gereken pek çok şey bulunuyor.

En yüksek asgari ücrete sahip ülke hakkında bilgi

Lüksemburg, Avrupa’nın kuzeyinde yer alan küçük bir ülke. Ülkede genel olarak Lüksemburgca, Almanca ve Fransızca dilleri hakim. Temsilî demokrasi ile yönetilen ülke 1815 yılında Fransız İmparatorluğu’ndan ayrılarak bağımsızlığına kavuştu. Yüzölçümü 2.586 kilometrekare olan ülkenin nüfusu 600.000’in üzerinde.

En yüksek asgari ücrete sahip ülke

En yüksek asgari ücrete sahip ülke olan Lüksemburg’un yönetim politikasını incelediğimizde ülkenin anayasal krallık ile yönetildiğini ve temsilen demokrasiye sahip olduğunu görüyoruz. 5 yılda bir seçim yapılan ülkede grandük ve hükümet başkanı bulunuyor. Hükümet birkaç bakandan oluşuyor. Ülkede yapılan her şey grandükün onayı ile kabul ediliyor. Küçük bir ülke olan Lüksemburg 3 farklı ile ayrılmış durumda. İller içerisindeki yapılanma o kadar detaylı ki il içerisinde birden fazla büyük şehir bulunur. Yani ilçe gibi düşünebiliriz.

Lüksemburg’da ulaşım oldukça gelişmiş bir yapıya sahip. Denize veya okyanusa kıyısı bulunmaması ile deniz ulaşımı bulunmayan ülkede kara, demir ve hava yolu ulaşımı oldukça gelişmiş bir şekilde yer alıyor. Son yıllarda kara yollarının hızlı bir şekilde yenilenmesi ile birlikte ülkenin ulaşımı daha da kaliteli hale geldi, yüksek hızlı tren hattı ile birlikte ulaşım ağı güçlendi.

Ülkenin ekonomisi pek çok ülkeden daha güçlü olarak yer alıyor. Asgari ücreti aylık 2.100 euronun üzerinde olmasıyla oldukça yüksek bir minimum ücrete sahip olan Lüksemburg’un ekonomik refah düzeyi de yüksek. Alım gücünün yüksek olmasıyla birlikte yabancı ülkeden gelen bir turist, fiyatların yüksek olduğuna da dikkat çekmiştir fakat ülke içerisindeki vatandaşlar için fiyatlar gayet normal karşılanır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli