Site icon Yayagecidi.com I Sosyal İçerik Sitesi

Yılbaşı Hindi Dolması Nasıl Yapılır? İç Pilavlı Hindi Dolması Tarifi!

Yılbaşı Hindi Dolması

Yılbaşı yaklaşırken hemen hemen herkes yumuşak ve enfes bir yılbaşı hindi dolması nasıl yapılır diyerek bir tarif arayışına başlar. İç pilavlı hindi dolması yeni yıla girerken kurulan yılbaşı sofraları için lezzetli bir yemektir. Yeni yıla saatler kala hazırlanması gereken yılbaşı hindi dolması için kasabımıza birkaç gün öncesinden hindi siparişini verelim ve satın alalım. İşte, en lezzetli hindi dolması tarifi!

İç Pilavlı Kestaneli Hindi Dolması Tarifi!

Dış Sosu İçin:

İç Pilav İçin Gerekli Malzemeler:

Hindinin Sebzesi:

Kestaneli İç Pilavlı Hindi Dolması Yapılışı!

Kestaneli iç pilavlı hindi dolması yapmak için öncelikle hindinin üzerine sürülecek olan dış sos hazırlanır. Bu sosu hazırlamak için, dış sos için gerekli malzemelerin tamamı bir kâsede karıştırılır. Çukur bir tepsiye alınan hindinin derisi ile etinin arasına el girdirilerek etle derinin arası sıyrılır. Açılan bu araya el yardımıyla hazırlanan sosun yarısı konularak her yerine sürülür. Kalan sosta derinin üzerine sürülür.

Kabukları soyulmuş havuçlar ile patateslerin her biri 3-4 parçaya bölünür ve tepsiye dizilir. 180 derece fırında hindi yumuşayana ve üzeri kızarana kadar iyice pişirilir. Yılbaşı hindi dolması için pişirilen hindinin üzerine ara ara fırın açılarak tepsiye akan sudan fırça yardımıyla üzerine sürülür.

Diğer bir tarafta iç pilav hazırlanır. İç pilav hazırlanırken önce tereyağı, sıvıyağ, dolmalık fıstık ve ince ince doğranmış kuru soğan bir tavaya alınarak karıştırılarak hafif kavrulur. Üzerine yıkanıp süzülen pirinç eklenir ve iyice kavrulur. Üzerine kuş üzümü, tarçın, şeker, tuz ve kestanede eklendikten sonra kaynamış su ilave edilir. Bir kez iyice karıştırılır ve suyunu çekene kadar pilava tekrar dokunulmaz.

Pilav suyunu çektikten sonra fırından çıkarılan hindinin içerisi iç pilavla doldurulur. Hindi tekrar fırına verilir. İyice kızardıktan sonra hindi fırından çıkarılır. Fırından çıkarılan hindi biraz dinlendikten sonra bir sunum tepsisinin üzerine alınır. Etrafına kalan iç pilavdan ve sebzelerden konur. Yılbaşı akşamı ziyafet sofrasının ortasında yer bulacak olan yılbaşı hindi dolması ve iç pilav birlikte servis edilir.
Afiyet olsun.

Exit mobile version