Lütfen Bekleyin

World Wide Web (www) adresleme sisteminin mucidi İngiliz bilim insanı Tim Berners-Lee, interneti daha güvenilir bir platform haline getirmek amacı ile küresel aksiyon planını açıkladı. 

‘http://www…’ formatında başlayan web adreslerinin mucidi olduğundan bazen ‘internetin isim babası’ olarak da gündeme gelen İngiliz bilim adamı Tim Berners-Lee, bir süredir internetin kullanıcı özel hayatını ihlal ettiği ve tehlikeli bir platforma dönüştüğü yönündeki uyarılarıyla gündeme geliyordu. Lee sonunda bu konu hakkında açıklamalar yaptı.

Web’in mucidi olarak anılan World Wide Web Konsorsiyumu (W3C) Direktörü Tim Berners-Lee, internetin kötü yönde kullanımını engellemek ve güvenli bir çevrimiçi platform oluşturmak amacıyla “Web Sözleşmesi” ismiyle bir hareket başlattı.

Web Sözleşmesi’nin internet sitesinden yaptığı açıklamada, web’in insanları buluşturmak ve bilgiyi erişime açık hale getirmek hedefiyle dizayn edildiği vurgulandı.

Web’in dünyayı olumlu yönde etkilediği ve milyarlarca insanın yaşamını kolaylaştırdığı belirtilerek, fazla sayıda insanın web’in faydalarına erişim sağlayamadığı söylendi.

“Çevrimiçi dünyayı herkes için güvenilir kılmak hedefiyle küresel bir eylem planı” olarak duyurulan Web Sözleşmesi’nde, web’in geleceğinin korunmasında herkesin bir rolü olduğunu kaydetti.

Web Sözleşmesi’nin 80’i aşkın organizasyon, hükümet temsilcileri, şirketler ve sivil toplumun da katılımıyla meydana geldiği; sözleşmenin amaçlarına ulaşabilmesi için hükümetlerin, şirketlerin ve bireylerin sözleşmeye bağlı kalması gerektiği söylendi.

Açıklamada fikirlerine yer verilen W3C Direktörü Berners-Lee, insanların hayatını değiştirmenin, halkı zenginleştirmenin ve eşitsizliği azaltmanın web’in gücünün yardım ettiği imkanlardan sadece bazıları olduğunu belirterek, web’in güvenliğini arttırmak için interneti kötü amaçlarla kullananlara karşı hep birlikte harekete geçilmesi gerektiğini de ekledi.


Web Sözleşmesi’nde internetin güvende tutulmasına yönelik 9 temel ilke hedeflendi.

Hükümetlere yönelik ilkeler arasında; “herkesin internete erişimini sağlamak”, “internetin tamamını her zaman erişilebilir tutmak” ve “insanların temel çevrimiçi gizlilik ve veri haklarını korumak ve saygı duymak” yer alıyor.

Şirketlere yönelik prensipler arasında ise “interneti uygun fiyatlı ve herkes için erişilebilir hale getirmek”, “çevrimiçi güven oluşturmak için insanların gizliliğine ve kişisel verilerine saygı göstermek ve korumak” ve “insanlık için en iyiyi destekleyecek ve en kötüye meydan okuyacak teknolojiler geliştirmek” bulunuyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close
Secondary Navigation