Lütfen Bekleyin

TIME Dergisi Greta Thunberg’i Yılın Kişisi Seçti!

Greta Thunberg

TIME dergisi 2019 yılı için seçtiği yılın kişisini dünyaya duyurdu.
İsveçli iklim aktivisti ve iklim için okul grevlerinin öncüsü olan 16 yaşındaki Greta Thunberg yılın kişisi oldu.

Greta Thunberg Tıme dergisi tarafından yılın kişisi seçildi.

İngiltere’den bindiği karbondioksit salınımı olmayan yelkenli gemiyle Atlantik Okyanusu’nu geçerek New York’a gelen ve İklim Zirvesi‘ne katılan Thunberg, tüm dünyada duygusal konuşmasıyla gündem olmuştu.

Thunberg, duygusal konuşmasıyla liderleri sert şekilde eleştirmiş ve “Hayallerimizi çaldınız” demişti.

Greta Thunberg İklim zirvesinde konuşma yapıyor.

Greta’nın tek başına düğmesine bastığı protesto gün geçtikçe büyümüş ve 2019’da ise dünyanın her yerinden 1,4 milyon öğrenci ona destek vermişti.

İsveçli genç aktivist Greta, TIME dergisi tarafından ‘2019 Yılın Kişisi’ seçildi. Henüz 16 yaşında Thunberg, TIME dergisinin bugüne kadar ‘Yılın Kişisi’ seçtiği en genç isim oldu.

GRETA THUNBERG KİMDİR!

Greta Thunberg Kimdir?

Greta’nın dünya liderlerinin karşısında yaptığı konuşma izleyicileri adeta büyülemişti. Konuşmanın videosu sosyal medyada büyük beğeni aldı ve paylaşım rekorları kırdı.

16 yaşındaki çevreci aktivist Greta’nın konuşmasındaki ;

“Benim hayallerimi, benim çocukluğumu çaldınız. Yok oluşumuzun başındayız. Siz ise sadece paradan konuşuyorsunuz. Nasıl cüret edersiniz?”

kısmı ise en çok beğenilen bölüm oldu..

İsveç vatandaşı Greta Thunberg 3 Ocak 2003‘de dünyaya geldi. Greta Ağustos 2018’de iklim değişikliği ile savaşılmaya hemen başlamamız gerektiğini söyleyip ve bu konu hakkında protestolara başlayan İsveçli bir eylemci.

“İklim için okul grevi” ile dünyanın ve medyanın dikkatini çeken Thunberg, o zamandan beri iklim aktivistliği yapmaktadır. Medya aracılığıyla yayılan protestosuna destek olarak, okullar iklim hareketi için greve Kasım 2018’de başlamış ve aynı yılın Aralık ayında Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nın (COP24) ardından tüm dünyaya yayılmıştır.

2 thoughts on “TIME Dergisi Greta Thunberg’i Yılın Kişisi Seçti!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close
Secondary Navigation