Lütfen Bekleyin

TİKTOK’A BÜYÜK CEZA!

tiktok'a ceza

Dünya’nın en büyük uygulamalarından biri olan TikTok uygulaması çocuk mahremiyeti ihlali suçundan dava edilmişti. Büyük bir suçla karşı karşıya kalan TikTok’un gelecek hamlesi büyük bir beklentiyle bekleniyordu. İşte sonunda o dava sonuçlandı. Bu haber ile ilgili detayları açıkladık !

Dünya’nın en büyük uygulamalarından biri olan TikTok uygulaması çocuk mahremiyeti ihlali suçundan dava edilmişti. Büyük bir suçla karşı karşıya kalan TikTok’un gelecek hamlesi büyük bir beklentiyle bekleniyordu. İşte sonunda o dava sonuçlandı. Bu haber ile ilgili detayları açıkladık !

TikTok’un ana şirketi ByteDance firması ÇİN asıllı bir firma olarak biliniyor. ByteDance 2017 yılında Musically uygulamasını satın alarak piyasaya girdi. Daha sonraları popüler olan ve gün geçtikçe gelişen bu uygulama bir süre sonra TikTok adı altında yeniden yapılandırıldı ve piyasaya bu isimle devam etti.

Kullanıcı Sayısı 100 Milyonu Aştı!

ByteDance kökenli popüler uygulamanın çoğu kullanıcısının çocuk olduğu tahmin ediliyor. Uygulama kullanıcıların müzik ve efektlerle beraber kısa videolar çekmesine ve platformda paylaşmasına olanak sağlıyor. 2018-2019 yıllarının en çok indirilen uygulamaları arasında bulunan TikTok uygulaması 1 Milyar barajını geçtiğimiz senelerde geçmişti.

Kullanıcı Verilerini Satıyorlar !

ByteDance şirketi ”en az 2014 ” yılından beri 13 yaşın altındaki kullanıcılarının verilerini ebeveynlerinin açık rızası olmadan topladı ve üçüncü taraf reklamverenlere sattığı sanılıyor.

Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası veya COPPA çocukların verilerinin ailelerinin açık rızasını almadan toplamasını yasaklamaktadır. Bu rızayı almamak veya alamamak açık bir şekilde yasaları ihlal etmektedir. Federal Ticaret Komisyonu gibi dairelerden gelen birisinin olası bir dava açmasına yol açabilir ve açar.

Yüzlerce Şikayet

FTC’ye (Federal Ticaret Komisyonu) göre 2016 yılından itibaren yüzlerce ebeveyn çocuk mahremiyetinin ihlali sebebiyle firmayla iletişime geçmeye çalıştı fakat firma bu şikayetleri önemsemedi veya çözüme kavuşturmadı.

Şirket artık 13 yaşın altındaki kullanıcılarının paylaştığı videoları silecek ve uygulamaya kayıt olan kullanıcıların artık yaşını belirtmesi gerekecek.

Uzlaşma Yoluna Gittiler

ByteDance şirketi Federal Ticaret Komisyonu ile karşı karşıya geldi. Daha ileri gitmeden şirket geri adım atarak uzlaşma yoluna gitti ve 5.7 milyon dolarlık para cezasında anlaştılar.

Önemsiyoruz (!) Dendi.

Şirket yaptığı ilk açıklamada: ” Kullanıcılarımızın güvenliği ve mahremiyeti konusunu son derece önemsiyoruz. Koruyucu tedbirleri geliştirmeye ve yaygınlaştırmaya devam ediyoruz. ” açıklamasını yaptı fakat yaş uygulamasının sadece Amerika’da uygulanacağı ve İngiltere, Türkiye gibi ülkelerde bu uygulamayı kullanmayacaklarını söylediler.

Ayrıca ByteDance, reşit olmayan kullanıcılarının sayısının paylaşılması istendiğinde ise bunu paylaşmayacaklarını söyleyerek reddettiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close
Secondary Navigation