Lütfen Bekleyin

EYT ile ilgili son dakika haberleri vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. EYT’de bugün son durum nedir? Emeklilikte yaşa takılanlar geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamanın ardından gözlerini resmi duyurulara çevirdiler. Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Sosyal Güvenlik Komisyonu Başkanı Ali Duman, son bir yıl içinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yararına 20 dolayında yasa teklifi verildiğini ve tekliflerde üç farklı emeklilik yönteminin yer aldığını duyurdu.

Yeni Modeller

DHA’da yer alan habere göre, Tüketici Müracaat Merkezi (TBM) Sosyal Güvenlik Komisyonu Başkanı Ali Duman, son bir sene içinde Türkiye Büyük Ulus Meclisi’nde, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) faydanına 20 dolayında yasa önerisi verildiğini ve önerilerde üç değişik emeklilik metodunun bulunduğu dikkat çekti.

1. YÖNTEM

hanım için 50, adam için 55 yaşını doldurmuş ve en az 3,600 gün hizmeti bulunan çalışanları dikkate almaktadır. Şayet bu teklif 2019 yılı içinde kabul edilirse, 1969 yılı ve öncesinde dünyaya gelen 3,600 günlük (10 yıl) hizmeti bulunan hanımlar ile 1964 yılı ve öncesinde doğmuş ve yine 3,600 gün hizmeti olan adam çalışanları kapsamış olacak

2. YÖNTEM

Çalışma süresini tamamlamış olmak, şu demek oluyor ki ilk giriş tarihinin üzerinden kadınlarda 20 yıl, erkeklerde ise 25 yılın geçmiş olması. Yaş Haddini tamamlamış olmak doğrusu kadınlarda 40-58 yaş, erkeklerde ise 44-60 yaş arasında bulunmak yeterli olacak.

3. Yöntem

08.09.1999 ve öncesinde ilk kez SGK kapsamında çalışmaya başlamış olan herkesin kadın yahut erkek çalışan ayrımı yapılmadan 5,000 günlük hizmet ile emekli olması gerçekleşebilecek. Böylelikle EYT kabul edilen herkesi kapsamış olacak.

One thought on “Son Dakika – Emeklilikte Yaşa Takılanlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close
Secondary Navigation