Lütfen Bekleyin

Tarihler 1917-1918 yıllarındaydı. Dünya büyük bir savaşın içindeydi. Açlık ve ölüm hat safhadaydı. Bu büyük savaşın adı I. Dünya Savaşı idi. Tüm bu olanlarla beraber bir de devrim ortaya çıkıyor. İşte hükumetleri deviren bir dönem dünyanın süper gücü konumuna gelen büyük Rus komünizm hareketini bu yazımızda paylaşıyoruz.

Sovyetler Birliği Kuruldu

1918- 1922 yılları arasında Bolşeviklerle muhalifler arasında geçen mücadeledir. Savaş Beyaz ordu birliklerinin terör hareketleriyle başlamıştı. Ana savaş Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti’ne bağlı Bolşevik Kızıl ordu ile Komünizm karşıtı Beyaz ordu arasında gerçekleşmişti. İlerleyen vakitte Beyaz orduya finansal ve askeri destekte bulunan ABD, Fransa, Polonya, İngiltere ve Japonya’da müdahil olmuştu. Bolşevikler, 1921 yılında Beyaz orduyu yenerek tüm ülkeye hakim olmuştur. Bu andan itibaren Sovyetler Birliği kurulmuştur.

Rus İç Savaşı Başladı

I. Dünya Savaşı yıkımlarının yanında bir de üç yıl sürecek olan dış güçlere karşı mücadele ve devletin içindeki yardakçılarına karşı savaşılacaktı. 1917 yılının Aralık ayında Romanya, Fransız desteğiyle beraber Besarabya’yı işgal etmişti bile. 1918 Mart ayında Fransız, İngiliz ve Amerikan birlikleri Murmansk ve Arhangelsk’i işgal ettiler. Nisan ayından önce Japonlar ve Amerikalılar Vladivoslok ve Sovyet uzak doğusuna asker çıkarttılar. Alman birlikleri Ukrayna’yı işgal etmişti. Sovyet yönetimi Mahnovistlerin özgür bölgesine girerek onları devlet, parti ve Kızıl orduya bağlamak istediler. Bunun üzerine Rus Kızıl ordu ile Mahnovistler arasında bir savaş patlak vermişti. İşin özünde Mahnovistler, Çarlık rejime karşı Sovyetleri desteklemekteydi fakat bu ve bunun gibi sebeplerden ötürü üç yıl sürecek bir iç savaş çıkmıştı bile. Güney cephesinde Ağustos ayında İngilizler Bakü’ye girdi. Bu olanlar üzerine askerler ve generaller silahlanarak ülke sınırlarının bazı yerlerinde ayaklanmalar başlattı.

Ayrıca ülkede I. Dünya savaşından kalma 60 bin kişilik çekoslovak bir birlik bulunmaktaydı. Esirlikten serbest kalan bu askerler ülkelerine dönecekler iken ABD tarafından silahlandırılarak Sibirya demiryolu hattı boyunca Sovyet karşıtı ayaklanma koalisyonuna katılmaya zorlandırıldı. Sol SR ve Brest-Litovks antlaşmasını bozmak amacıyla terör hareketlerine başladılar. Bu dönemde Alman büyükelçisi katledildi ve Rus komutan Vladimir Lenin bir suikast sonucu ağır yaralandı. 1920 yılında Sovyet saflarında 5 milyonu aşkın Kızıl ordu askerinin yanı sıra birçok general sivrilmişti.

Üç yıl süren bu savaş Sovyet galibiyetiyle son buldu. Bu savaş gerek iç gerekse dış güçlere karşı verilmiştir ve 1922 yılına kadar devletin içindeki hain olarak nitelendirilen kişiler tespit edilip tehdit olmaktan çıkmıştır. Sovyet yönetimi içinde istikrar sağlanmıştır. Dünyanın en uzun demiryolu yapılmıştır ve bu demiryolu SSCB’nin kalkınmasında büyük rol almıştır. Bu savaşta yani Rus İç Savaşı’nda Müttefiklerin müdahalesi sonucu pek çok ülkede protesto gösterileri yapılmıştır. İngiltere’de Rusya’dan Elini Çek kampanyası başlatılmıştır. Tüm bu olanlarla beraber Sovyetler birliği yani SSCB kurulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close
Secondary Navigation