Lütfen Bekleyin

Lev Nikolayeviç Tolstoy ‘u Ölüm Yıldönümünde tanıyalım!

Lev Tolstoy

20 Kasım 1910 yılında hayata gözlerini yuman büyük yazar Lev Tolstoy’un hayatı, edebi kişiliği ve eserleri nelerdir.. Gelin birlikte inceleyelim..

Rus edebiyatının en önemli yazarları denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Lev Nikolayeviç Tolstoy! Sadece yazdığı eserler ile değil, yaşamı ve fikirleriyle de bu dünyadan iz bırakarak giden Tolstoy kimdir? 

Lev Nikolayeviç Tolstoy, hem Rus hem de dünya edebiyatının en önemli ve en değerli yazarlarından biridir. Roman, oyun, öykü ve deneme yazarı olarak bilinen Tolstoy; aynı zamanda filozof kimliğiyle de tanınmaktadır. Hayatta iken hakettiği üne kavuşan Tolstoy, eserleri ve fikirleri ile kendisinden sonrakileri derinden etkiemiş ve iz bırakmıştır.

Lev Nikolayeviç Tolstoy Kimdir?

Tolstoy, 1828 yılında doğup 20 Kasım 1910 yılında hayatını kaybeden Rus filozof, pasifist, eğitim reformcusu, kısa öykücü ve yazardır. Zengin ve nezih bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Tolstoy küçük yaşlardahem annesini hem de babasını kaybetmiştir. Kimi kaynaklarda “kont” diye geçen ve dünyaca ünlü eseri Savaş ve Barış’ta anlattığı köşk betisinde ailesinin köşkünü kastettiği söylenmektedir. Eğitimi için Moskova’ya gittiğinde okuduğu Fransız yazarlardan (Voltaire ve Rousseau) etkilenen Tolstoy, ilk eseri olan Çocukluk’ u bu sıralarda kaleme dökmüş ve eğitimine çeşitli sebepler yüzünden ara vermiştir..

EDEBİ YAŞAMI..

Edebiyat dünyasına 1852 yılında adımını atan Lev Tolstoy sonraları orduya katılmaya karar vermiştir, bu isteğini gerçekleştirmiş. Kafkasya’ya gitmiş oradaki insanların çektiği yoksullukları ve acıları yakından görme fırsatı bulmuş ve gördüğü şeyleri yazdıklarında dile getirmiştir. Belki de o dönemde şahit oldukları yazarı gerçekçi (realist) bir bakış açısıyla yazmasını sağlamıştır . Ayrıca, 1860’lı yıllarda yaptığı Fransa gezisinde Victor Hugo’yla tanışmıştır. Tarzları ve tercih ettikleri edebi akımlar her ne kadar farklı olsa da, ondan çok etkilendiği söylenmektedir.

Dünya çapında ün kazanmasında en fazla katkısı olan ve günümüzde hala en çok okunan eserler arasında yer alanSavaş ve Barış (1869)’ ile ‘Anna Karenina (1877) isimli iki romanı vardır. Bu iki ünlü eserin ortaya çıkmasında eşinin büyük emeği olduğu söylenmektedir..

Hayatının nerdeyse tamamında gelgitler, ruhsal çöküntü ve psikolojik bunaltılar yaşayan Tolstoy, mutlu bir şekilde ilerleyen evliliğinde kaleme döktüğü bu iki büyük eserden sonra tekrar depresif bir karaktere bürünmüştür. Öyle ki çoğu edebiyat tarihçisine göre Savaş ve Barış’ın ünü ve kazandığı başarı arttıkça Tolstoy bir o kadar üzülüp, ağır depresyonlar yaşamıştır. Özel mülkiyet ve din alanında köklü fikirleri öne süren Tolstoy din konusundaki söyledikleri yüzünden Ortodoks kilisesi tarafından aforoz edilmiş, mülkiyet konusundaki kararları sebebiyle de ailesi ve çevresiyle arası açılmıştır.

KARAKTERİ..

Ayrıca halkı eğitme ve bilgilendirme amacıyla yazılar yazmış olan bir yazarın din, siyaset, devlet ve sosyo kültürel bulgular üzerine de birçok yazısı bulunmaktadır. Hayatını yaşamı anlamlandırmaya ve insanoğlunun acılarını elinden geldiğince en aza indirmeye çalışarak geçiren Tolstoy, özellikle Rus köylülerinin yoksulluklarına çok üzülmüş ve yaşamının ilerleyen zamanlarında tüm varlığını köylülere dağıtıp onlar gibi hayatını sürdürmüştür. Değiştirdiği hayat koşullarına veya yaşamı süresince değişen tüm duygu ve düşüncelerine rağmen değişmeyen tek tutkusu yazmaya karşı olan tutkusu olmuştur

Yaşamının son zamanlarında torunlarıyla vakit geçirmeyi isteyen yazarın hayatı, bir kış aile içindeki problemlere sinirlenip evi terk etmesi ve zatürre olup Astapovo tren istasyonunda yaşama gözlerini yunması ile son bulur. Ölümünün üzerinden geçen yüz yılı aşkın süreye rağmen eşsiz eserleri hala onlarca dilde, milyonlarca insanla buluşmaktadır. 2009 yılında uygarlık ve sanat tarihine fazlasıyla büyük katkıları olan yazarın tüm hayatını anlatan ‘Son İstasyon’ isimli bir film çekilmiştir. Yazar düşündükleri ve yazdıklarıyla insanlık ve sanat tarihinde önemli yere sahip olan kişilerden bir tanesidir. .

ESERLERİ!

Bu başlık altında yalnızca Lev Tolstoy ‘un TÜRKÇE’YE ÇEVRİLEN ESERLERİNİ inceleyeceğiz…

ROMAN:

Savaş ve Barış (1869)
Anna Karenina(1873-1877)
Ölümden Sonra Diriliş (1949) – Diriliş (1959)
Kazaklar (1937)
Harp ve Sulh (1938) Savaş ve Barış (1988)
Serge Baba (1942)
Hacı Murat (1943)
Anna Karenina (1949, 1987)

ÖYKÜ:

Nerede Sevgi Orada Allah (1934)
İnsan Ne İle Yaşar (1934)
Samimi Saadet (1934) – Aile Mutluluğu (1977)
İvan İlyiç’in Ölümü (1935)
Efendi ile Uşak (1936)
Katya (1940)
Halk İçin Hikayeler (1946)
Polikuşka (1946)
Budala İvan (1947) – Akılsız Oğlan (1960)
Balodan Sonra (1948)
Kröyçer Sonat (1958)
Sivastopol (1966)
Üç Ölüm (1969) Baskın (1974)

OTOBİYOGRAFİ:

Yaşayan Ölü (1943)
Çocukluk (1945)
İlkgençlik (1946)
Gençlik (1947)
Çocukluk ve Ergenlik Yılları (1970)-Çocukluk Delikanlılık Gençlik (1985)

OYUN:

Karanlığın Kudreti (1945)

2 thoughts on “Lev Nikolayeviç Tolstoy ‘u Ölüm Yıldönümünde tanıyalım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close
Secondary Navigation