Lütfen Bekleyin

Kyk Borçlarına Af! / Kyk Kredi Affı!

kyk borç affı

Kyk kredi affı bekleyen milyonlarca öğrenciye müjdeli haber Berat Albayrak’tan geldi. Kyk’dan kredi alan öğrenciler borç yapılandırması ve af için müjde!

KYK borcu milyonlarca öğrenci, işsiz ve çalışan kişinin merak ettiği konulardan biri geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan açıklama geldi. Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun yıllardır geri ödemeli olarak verdiği kredi ilgili birçok kişinin af beklentisi vardı. İşte KYK borcu ile ilgili son dakika haberimiz.

KYK Borcu Nasıl Hesaplanır ?

Öğrenim süresi boyunca öğrencinin aldığı toplam miktara Türkiye İstatistik Kurumu’nun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’ndeki (Yİ-ÜFE) artışlarla beraber hesaplanan miktarın eklenmesiyle beraber hesaplanmaktadır. Yani uzun lafın kısası almış olduğunuz toplam kredi miktarı + Yİ-ÜFE ilavesi şeklinde işlemektedir.

Öğrencilerin ödemekte olduğu veya ödeyeceği miktar öğrenim süresi sırasında aldığı miktarın 3 katını geçememektedir. Süresi sırasında ödenmeyen yani geciktirilen borçlara her yıl Bakanlar Kurulu tarafından belirlenip kararlaştırılan oranlarda geciktirme zammı ilave edilir. Bundan dolayı borç, öğrencinin aldığı miktarını geçebilmektedir. Bu sebeple böyle bir sınırlama getirilmiştir.

kyk borç affı

Borcunu Ödeyemenler Milyonlarca !

KYK borçlarını ödeyemeyen ve ödemediği için borçları faize binen birçok kişi bulunmakta ve bu kişilerin borçları iki katına çıktı. Borcunu ödeyemeyen kişi sayısının 5 milyon olduğu ve 280 bin kişininde hakkında yasal işlem başlatıldığı hakkında açıklama yapıldı. Borçların tamamı silinmese dahi borcun iki, üç katına çıkmasını sağlayan faizlerin silinmesi ve yeni ödeme planlarının yapılması hakkında çalışma başlatıldığı düşünülüyor.

KYK Borçları Ne Zaman Ödenmeye Başlar ?

Kredi almış bir öğrenci borcunu, devam ettiği eğitim kurumunun normal öğrenim süresi bitiminden itibaren başlayarak 2 sene sonrasında borcunu taksitler halinde ödemeye başlar.

KYK Borcu Nasıl Ertelenir ?

Sigortalı olarak bir işe başlayana kadar borcunuzu E-devlet kapısı üzerinden yapabileceğiniz bir başvuruyla beraber erteleyebilirsiniz.

Normalde KYK borcu olan kişilerin borçlarını en fazla 2 yıl içinde ödemeye başlaması bekleniyor. Kişi işe girmiş olsa da olmasa da borcunu 2 yıl sonra ödemeye başlamak zorundaydı fakat yapılan son düzenlemelerle beraber kredi alan öğrencilerin sigortalı bir işe girene kadar borçlarını ödemeleri gerekmiyor. Ancak ertelenen bu fazladan süre içerisinde borca faiz işlemi uygulanmakta.

Berat albayrak kyk borç affı

Albayrak Müjdeli Haberi Verdi !

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Kredi ve Yurtlar Kurumu’na yönelik borçlarla ilgili büyük adımlar atılacağı konusunda mesajı verdi: ”Üniversite öğrencilerinin kredi borçlarıyla ilgili çalışma yapıyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close
Secondary Navigation