<!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics --> <script async src="https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=UA-148041531-1"></script> <script> window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-148041531-1'); </script><script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-6070364633891791" crossorigin="anonymous"></script>   En İyi 13 Hint (Bollywood) Filmi! En Beğenilen Hint Filmleri! -

En İyi 13 Hint (Bollywood) Filmi! En Beğenilen Hint Filmleri!

Hint filmleri arasında dünyaca ünlü filmler de mevcuttur. Özellikle Hintli aktörlerin çekmiş olduğu bu filmler hem dram yüklü hem de aksiyon yüklü filmlerden oluşmaktadır. Hint filmlerini seven film severler ise internetten bu filmlerin araştırmasını yapmaktadırlar. Kullanıcılar en iyi Hint filmleri şeklinde araştırma yapmaktadır. Peki, en iyi Hint filmleri nelerdir? Yeni ve eski en çok izlenen Hint filmleri listesi ve önerisi nedir? İşte izleyebileceğiniz en iyi Hint filmleri.

FİLMLER IMDb PUANLARINA GÖRE SIRALANMAMIŞTIR!

Taare Zameen Par – Her Çocuk Özeldir (2007) IMDb: 8.4

En iyi Hint filmleri arasında her listede en üst sıralarda yer alan bir Aamir Khan filmi olarak karşımıza çıkan Her Çocuk Özeldir filminin orijinal adı Taare Zameen Par’dır. Bollywood sinemasının dünyaya kattığı en önemli eserlerden bir tanesi olarak görülür. Dram türünün en iyi yapımlarından biri olarak görülen Her Çocuk Özeldir filminin oyuncu kadrosunda Aamir Khan, Darsheel Safary, Tisca Chopra, Vipin Sharma, Tanay Chheda, Sachet Engineer, M. K. Raina, Meghna Malik gibi isimler bulunuyor. Aamir Khan’ın aynı zamanda yönetmen koltuğunda oturduğu filmde, harfleri ve sayıları algılamakta problem yaşayan bir çocuk ile bu çocuğun hayatını değiştiren bir öğretmenin hikayesi anlatılıyor.

3 Idiots – 3 Aptal (2009) IMDb: 8.4

Dram ve komedi türünün en iyi şekilde harmanlandığı, öğretici bir film niteliği taşıyan en eğlendiren Hint filmlerinden biri olan 3 Ahmak filminin oyuncu kadrosunda Aamir Khan, Madhavan, Mona Singh, Kareena Kapoor, Boman Irani, Javed Jaffrey, Ali Fazal gibi isimler bulunuyor. Rajkumar Hirani yönetmenliğinde çekilen filmde, Hindistan’ın en iyi mühendislik okulunda öğrenim gören öğrencilerin hayatı anlatılıyor. Eğitimin sisteminin öğrencileri yarıştırmak üzerine olduğu, öğrencilerin en iyi olma çabası içerisinde öğrenim hayatını sürdürdüğü bir okuldaki sistemi değiştirmeye niyetlenen bir öğrenci yanına iki arkadaşını da alarak aslından hayattan ne istediklerini öğrenme yolunda bir keşfe çıkarlar. Bu üç arkadaş ve profesörleri Viru arasında yaşananlar, ülkedeki eğitim sistemini en sert şekilde eğlence unsurlarını içine katarak eleştirirken dostluk kavramının büyüsünü de izleyenlere aktarıyor.

Dangal (2016) IMDb: 8.5

Hint sineması’nın (Bollywood) dünyaca tanınan yıldızı Amir Khan’ın başrolünde oynadığı Dangal filmi son 5 senede çıkan Hint filmleri arasında en iyilerdendir. Eski bir güreşçinin ailesinin başından geçen hikayelerin anlatıldığı Dangal filmi, Hint sinemasının en sevilen örneklerinden biri. Mahavir Singh Phogat bir güreş hayranıdır. İki küçük kızına da güreş öğretmeye karar verir. İki kız, Babita Kumari ve Geeta Phogat, çocukluklarından başlayarak güreş eğitimi alarak büyürler. Büyüdüklerinde iki kız da güreşte iddialı isimler olmuştur.

Peekay – PK (2014) IMDb: 8.2

En iyi bollywood filmleri arasında 3 Aptal gibi başrolünde Aamir Khan’ın ve yönetmen koltuğunda Rajkumar Hirani’nin olduğu güzel bir hint filmidir. P.K. bi şehirdeki yabancının düşünceler komedisidir. P.K.(Aamir Khan) Daha önce kimsenin sormadığı sorular sorar. Bunlar masum, çocuk gibi sorulardır ama cevapları enteresandır.P.K.’in masum gözlerini gören insanlar kendi monoton hayatlarını gözden geçirirler.P.K.’in sadık arkadaşları ve dostları olur. Kırık kalpleri düzeltir öfkeleri dindirir. P.K.’in çocuksu merakı kendisi ve milyonlarca insan için manevi bir yolculuğa dönüşür.Film karmaşık felsefelerin iddialı ve benzersiz yönlerini orijinal bi şekilde ortaya koyuyor. Ayrıca basit, kahkaha dolu, insani bir aşk masalı da süregidiyor. Sonuç olarak ayrı dünyalardan gelen yabancılar arasında dostluk destanı işlenmiş diyebiliriz.

The Quenn – Kraliçe (2013) IMDb: 8.3

Düğün hazırlıkları içindeki Rani (Kangana Ranaut), evliliğine çok az kalan nişanlısı tarafından terkedilince müthiş bir üzüntü yaşar. Ancak balayı için planladıkları Avrupa gezisinden yine de vazgeçmez. Bambaşka bir kültürün hüküm sürdüğü topraklarda Rani yepyeni hayatlar keşfedecek, farklı insanlarla tanışıp çok şeyler öğrenecektir. Bollywood sinemasının eğlenceli ve kaliteli yapımlarından biridir.

Swades We the people – Bizim İnsanımız (2004) IMDb: 8.3

Swades, günümüz Hindistan’ında geçen, gelişimin, temel seviyeden hızlıca gerçekleşmesiyle oluşan sorunlara değinen bir film. NASA’da proje yöneticisi olarak çalışan genç ve parlak bilim adamı Mohan Bhargava’nın (Shah Rukh Khan), dadısını bulmak için döndüğü bu Hindistan, renkli, heterojen ve karmaşıktır. Film, NASA’nın uzay araştırmalarındaki ilerlemelerde öncü olan gelişmiş dünyasını ve gelişimin dönüm noktasındaki Hindistan’ın karşıtlığını kullanıyor. Her birimizin yaşadığı Mohan’ın bu basit macerası, “ev” dediğimiz fizikötesi ve tanımlaması zor yerin arayış yolculuğuna dönüşüyor.

Drishyam (2015) IMDb: 8.3

Drishyam, ailesini kanunun karanlık tarafından korumaya çalışan bir adamın hikayesini anlatıyor. Kerala’da kablolu tv ağı sahibi olan Georgekutty, karısı ve iki kızı ile birlikte mutlu bir yaşam sürmektedir. Fakat kızı Anju’nun çıktığı okul gezisi tüm ailenin hayatını alt üst eder. Gezi sırasında Anju ile tanışan bir adam, genç kızı videoya çeker ve ona şantaj yapmaya başlar. Bu esnada çıkan kavga sırasında adam Anju ve Rani tarafından kazara öldürülür. Georgekutty, ailesini bu karanlık dünyadan kurtarmak için zorlu bir mücadeleye girişir.

Bhaag milkha Bhaag – Koş Milkha Koş (2013) IMDb: 8.2

Film uçan singh olarak adlandırılan ünlü atletin hayatını anlatıyor. 400 m de çok büyük başarılar elde etmiş olan Milkha Singh, Hindistan ve Pakistan’ın dostluklarını pekiştirmek için düzenlediği oyunlara katılmama kararı alır. Ünlü atleti razı etmek için bir çok kişi araya gire. Atletin kararını oluşturan geçmişi anlatılmaya başlanır ve burada Singh’in çocukluğu, ailesi ve askerlik döneminde yaşadıkları hatıralar belirmeye başlar. Filmde aynı zamanda Hindistan ile Pakistan’ın birbirinden ayrılma süreci detarihi gerçekliği ile ortaya konuyor.

A Wednesday – Bir Çarşamba Günü (2008) IMDb: 8.2

Filmde, Hindistan’da 2000 yılı başında meydana gelen terörist eylemleri konu edilmekte. Emekliliğine çok az bir süre kalan başarılı bir polis memuru Prakash Rathod, bilinmeyen numaradan bir telefon alır. Telefondaki ses, bir teröristtir ve şehrin beş değişik bölgesine beş ayrı yüksek imha güçlü bomba koyduğunu bildirir. Terörist bombaların patlatılmamasına karşılık, polisin elindeki dört teröristin serbest bırakılmasını şart koşmaktadır. Olaydan basının haberi olur ve halk büyük bir endişe ve panik içine girer. Tüm polis teşkilatı bombaları arama ile görevlendirilir fakat elle tutulur hiçbir gelişme kaydedemezler. Zaman daralmaya başladıkça olaylar daha karmaşık bir hal alır ve polis teröristleri serbest bırakmayı bile düşünmeye başlar.

My Name is Khan – Benim Adım Khan (2010) IMDb: 8.0

En bilinen Hint filmlerinden biridir. Asperger sendromu (sosyal bozukluklara sebebiyet veren bir otizm çeşidi) hastası olan Rizwan Khan, Mumbai’nin Borivali bölgesinden bir Müslüman’dır. Rizwan Hintli bir dul olan Mandira ile evlidir ve San Fransisco’da yaşamaktadırlar. 11 Eylül olaylarının ardından Rizwan, Los Angeles havaalanında ‘şüpheli’ davranışlarından dolayı alıkoyulur. Tutuklanışının ardından tanıştığı terapist Radha, ona bu durumundan ve hastalığından kurtulması için yardımcı olur. Rizwan bunlardan sonra Obama ile görüşüp adını temize çıkarmak için bir yolculuğa çıkar.

Ghajini (2008) IMDb: 7.3

Sanjay Singhania (Aamir Khan), kız arkadaşının cinayetine müdahale ederken bir direğe çarparak kısa süreli hafıza kaybına uğramış zengin bir iş adamıdır. Başındaki şiddetli darbe nedeni ile hafızası yalnızca on beş dakika sürüyor ve hayatında daha önce geçen olayları hatırlamıyor. Sanjay’ın hikayesi, kız arkadaşının katilini günlüğü aracılığıyla bulmaya çalışırken, işlediği bazı cinayetlerden dolayı kendisini yakalayan bir polis memuru (Riyaz Khan) tarafından çözülür. Hikayesi ayrıca, üniversite projesi için bir hastayı arayan tıp fakültesi öğrencisi Chitra’nın da ilgisini çekmiştir. Olaylar projeyi hazırlayan gencin de dahil olması ile daha ilginç bir şekle dönüşür.

Article 15 (2019) IMDb: 8.2

Yaşamlarını devam ettirirken haksızlıklarla mücadele eden genç kızların başlarına hiç beklemedikleri bazı korkunç olaylar gelir. Açık saçık belli olan olaylar hakkında soruşturma yapan polis bu durumu kendine yediremez. Kızlara bu acımasızlıkları yapanlardan polis hesabını sormak için her şeyi yapacaktır.

Ratsasan (2018) IMDb: 8.7

Hint sinemasının aksiyon filmlerinin dünyanın en iyi çekimleri olduğunu az çok film izleyen herkes bilir. Ratsasan, aksiyonun ve gerilim hiç dinmediği oldukça etkileyici bir yapım. En iyi Hint filmleri listesinde mutlaka izlemeniz gereken bir yapım olan Ratsasan’da, baş rolde yer alan Arun, aslında seri katillerle ilgili film çekmek isteyen yardımcı yönetmendir ancak ailesi onun baskıyla beraber polis olmaya zorlamıştır. Görevi sırasında liseli kızları öldüren seri katille karşılaşmıştır ve Arun kızları öldüren bu sapkını yakalamak için ne gerekiyorsa yapacaktır.

En iyi Hint (Bollywood) Filmleri listemizin sonuna geldik. Y.

Dünyanın En İyi 15 Seri Filmi makalemizi incelemek için tıklayınız.

Gelmiş Geçmiş En İyi Filmler makalemizi incelemek için tıklayınız

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli