Lütfen Bekleyin

Çernobil faciası ya da Çernobil reaktör kazası, 26 Nisan 1986 yılında Sovyetler Birliğine bağlı Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyetinde gerçekleşmiştir. Kaza, Çernobil Nükleer Santralinde bulunan dördüncü reaktörde gerçekleşmiştir ve birçok insanın ölümüne sebep olmuştur. İnsani facianın yanı sıra Çernobil toprakları ve çevresi hatta Türkiye toprakları bu faciadan etkilenmiştir.

Gerçekleşen kaza, Uluslararası Nükleer Olay Ölçeği’ne (INES) göre bu zamana kadar gerçekleşen en büyük facialardan biridir. Çernobil faciası, INES tarafından en yüksek sınıflandırma ölçeği olarak kabul edilen 7 ile değerlendirilmiştir. Bu değerde olan yanlızca iki adet facia vardır: Biri Çernobil Reaktör Kazası diğeri ise 2011 yılında gerçeklemiş olan Fukuşima I. Nükleer Santrali kazalarıdır. Bu felaketler maliyet ve kaybedilen kayıplar açısından en büyük iki faciadır. Kaza gerçekleştikten sonra 500.000 işçi kazaya müdahale etmiştir. Müdahalede bulunan işçiler çok yüksek bir radyasyona maruz kalmışlardır. Kazanın maddi olarak maliyeti ise 18 milyar ruble olmuştur. Kazada 31 kişi hayatını kaybetmiştir fakat sonuçlarının ilerleyen zamanda daha ağır olduğu anlaşılmıştır.

Kaza 26 Nisan 1986 tarihinde 4. reaktörde gerçekleşen test esnasında gerçekleşmiştir. Reaktör Pripyat kentinde bulunmaktaydı. Test esnasında bir anda ve hızlı bir şekilde beklenmedik bir güç dalgası oluşmuştu. Bunun fark edilmesiyle beraber acil durum butonuna basıldı fakat butona basılmasına rağmen işe yaramamıştı. Güç çıkışı daha da büyüyerek son noktaya gelince buhar basıncıyla beraber bir dizi tepkime meydana gelmişti. Tüm bu olaylar moderatör nötron ile hava arasındaki grafitin birleşmesine neden olarak reaktörün tutuşmasını sağladı. Tutuşma ile çıkan yangın atmosfere yayıldı. Başta Pripyat olmak üzere geniş bir coğrafyaya yüksek oranda radyasyon yayıldı.

Hava bulutu Beyaz Rusya, Ukrayna ve Rusya’nın birçok bölgesi başta olmak üzere Batı’da Avrupa’ya yayılmıştır. Karadeniz üzerinden ise Türkiye’ye ulaşarak yüksek oranlarda radyasyon yayılmasına sebep olmuştur. Rusya’nın resmi verilerine göre radyasyondan en fazla etkilenen %60 oranında büyük bir oranla Beyaz Rusya olmuştur.

Kazadan sonra birçok insan kansere yakalanarak hayatını kaybetmiştir. Topraktan çıkan meyve ve sebzeler radyasyonlu olduğundan ötürü toprak verim kaybetmiştir. Bundan dolayı doğada yaşayan birçok canlı hayatını kaybetmiştir.

Çernobil Nükleer Santrali, sıradışı bir mühendislik yöntemiyle 2016 yılında çelik kalkan ile kapatıldı. Çelik kalkan reaktörü örtecek şekilde inşaa edildikten sonra 5 günde kaydırmayla yöntemiyle reaktörün üzeri kapatıldı. Çelik kalkanın radyoaktif sızıntıyı 100 yıl önlemesi beklenmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close
Secondary Navigation