Lütfen Bekleyin

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) 15. yüzyıl sonlarında Kristof Kolomb tarafından keşfedilmiştir. Bu keşiften önce ABD kıtasında sadece yerli halk yani kızılderililer yaşamaktaydı. Keşiften sonra Fransa, İspanya ve İngiltere’nin başı çektiği yanlarında Hollanda, İsveç ve Portekiz’inde dahil olduğu bir kolonileşme başlamıştı. Bu Avrupa devletleri ABD kıtasında sömürgeler kurmuştu. Bu sömürgeler arasında Britanya İmparatorluğuna ait olan On Üç koloni adlı sömürge ABD devletinin temelini oluşturur.

Avrupa’nın büyük güçleri arasında gerçekleşen 1756-1763 yılları arasında süren Yedi Yıl Savaşları Büyük Britanya’nın galibiyetiyle sonuçlanmıştı. Britanya bu borçları ödeyebilmek için kolonilerine yüklenme kararı almıştı. Bu yüklenme yüksek vergi demekti ve bu vergiler kolonilerde büyük sıkıntı yarattı. Çaya verilen yüksek vergi oranı Boston halkı tarafından 1773 yılında Boston Çay Partisi adı verilen olayda İngiliz gemilerinde bulunan çay balyaları denize atıldı. Bu dar görüşlü protesto olayları kısa zamanda bir özgürlük ve bağımsızlık hareketine dönüşmüştü.

Bağımsızlık için İsyan!

19 Nisan 1975 yılında Boston’a yakın olan Lexington ve Concord kasabalarına hareket edildi ve çarpışmalar başladı. İsyan edenler Boston’u kuşattılar. Kuşatma 1 yıl kadar sürdü. Amerikan generali olan Henry Knox Ticonderoga Kalesinden ele geçirdiği toplar ile kuşatmaya destek oldu. İngiliz komutanı General William Howe kenti boşaltma kararı aldı. Böylece 17 Mart 1776 yılında kuşatma sona erdi ve başarıyla sonuçlandı. 4 Temmuz 1776 yılında Amerikalılar bağımsızlıklarını ilan ettiler ve yeni kurulan devletin ismi Amerika Birleşik Devletleri (ABD) oldu.

Bağımsızlık Mücadelesi 1776 yılının sonlarına doğru zor günlere girmişti. 27 Ağustos’da Amerikan ordusunun Başkomutanı George Washington Britanya ordusu güçlerine yenilerek Manhattan içlerine çekilmek zorunda kaldı. Amerikalılara 1776 yılından itibaren gizli gizli para ve malzeme yardımı yapan Fransızlar ordu ve donanmasını hazırlayarak 1778 yılında Britanya yani İngiltere’ye savaş açtı. Kuzey’de durum pek iyi gitmese de Güney’de Fransız birlikleri İngilizlerin elindeki Savannah’ı ve büyük bir önemi olan Yorktown’ı kuşattılar.

1780 yılından sonra deniz savaşları İngilizler ile Amerikanların Avrupalı müttefikleri arasında geçmiştir. Britanya adaları çevresinde toplanan Amerikan gemileri ve Amiral John Paul Jones, savaş sırasında 1.500 ingiliz ticaret gemisi ve 12.000 ingiliz mürettabatını ele geçirmiştir. 1780 yılından sonra İspanya ve Hollanda deniz güçleri İngiliz adaları çevresinde denetim ve hakimiyet kurunca İngiliz donanması açık denize çıkamayacak duruma gelmişti.

Sonunda 3 Eylül 1783 yılında imzalanan Paris Antlaşması ile İngiltere Batıda Mississippi Nehrini içine alan geniş bölgede Amerika’nın bağımsızlığını tanıdı. Kanada İngilizlerin elinde kaldı. Florida İspanya’ya verildi. Antlaşmanın imzalanıp, yürürlüğe girmesinden 3 ay sonra 25 Kasım 1783 yılında son ingiliz askerine kadar New York boşaltıldı. 1787 yılında ABD anayasası kabul edildi. 1789 yılında yapılan ilk ABD başkanlık seçiminde Amerikanın ilk Başkanı George Washington olmuştu.

Amerika Birleşik Devletleri Batı Bölgeleri

ABD’nin batısı Fransızların elindeydi. ABD’nin 3. Başkanı Thomas Jefferson bu toprakların önemini anlamıştı ve dönemin Fransız yönetimi olan Napolyon Bonapart yönetimine para karşılığı bu toprakları satma fikrin götürdü. 2.147.000 km²lik bu alan 1803 yılında 78 milyon Fransız frankına satıldı (15 milyon Amerikan doları). Satın alınan Louisiana eyaleti Amerikanın 15 eyaletini kapsamaktadır.

1812 yılında ABD başkanı James Madison Britanya İmparatorluğuna savaş açtı fakat sınırlarda bir değişiklik olmadı. 1823 yılında Başkan James Monroe ABD kongresinde bir konuşma yaparak ülkelerin ABD’ye karışmasını yasaklayan Monroe Doktrinini açıkladı.

1845 yılında o zamana kadar bağımsız olan Teksas Cumhuriyeti John Tyler tarafından ABD topraklarına katıldı. Bunun üzerine rahatsız olan Meksika, Teksas’a müdahale edince Amerika-Meksika savaşı patlak verdi. 14 Eylül 1847 yılında Meksiko’nun düşmesiyle beraber savaş sona erdi ve 2 Şubat 1848 yılında Guadalupe Hidalgo Antlaşması imzalandı. Bu antlaşmayla beraber günümüzde New Mexico, Nevada, Arizona ve Kaliforniya eyaletlerini oluşturan eyaletler 15 milyon amerikan doları karşılığında ABD’ye bırakıldı. 1848 yılında Kaliforniya’da altın bulunmasıyla Altına Hücum adı verilen göç hareketi başladı ve bu göç olayı ABD’nin Pasifik Okyanusu’na kadar genişlemesine yol açtı. 1867 yılında Alaska bölgesi Rus İmparatorluğundan 7,2 milyon amerikan doları karşılığında satın alındı. 1898 yılında Hawaii işgal edilere ABD topraklarına katıldı.

Bu olanlarla beraber ABD kurulmuş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close
Secondary Navigation