<!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics --> <script async src="https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=UA-148041531-1"></script> <script> window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-148041531-1'); </script><script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-6070364633891791" crossorigin="anonymous"></script>   Aliye Berger Kimdir? 117. Yaş Gününde Aliye Berger Doodle ‘da anıldı! -

Aliye Berger Kimdir? 117. Yaş Gününde Aliye Berger Doodle ‘da anıldı!

avatar

Kazura

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Aliye Berger

Bugün Aliye Berger Doodle’da anıldı. 24 Aralık 1903 yılında dünyaya gelen Aliye Berger, Türkiye’nin ilk ünlü gravür ve ayrıca grafik sanatçısıydı. Aynı zamanda ressam da olan Berger, 1954 yılında düzenlenen Yapı Kredi Bankası’nın yarışmasına katılarak birinci oldu. Bu yarışmanın ardından sanat camiasında adı duyulmaya başladı. Ünlü sanatçı Berger, kendi döneminde dışa vurumcu oyma baskılar ile tanındı.

Aliye Berger ’in Yaşam Hikayesi!

Kabaağaçlızade Mehmed Şakir Paşa ve Giritli Sare İsmet hanımın evlatları olarak dünyaya gelen Aliye Berger, ünlü yazar Halikarnas Balıkçısı ’nın da kardeşidir. Ayrıca Fahrünnisa Zeyd ile de kardeştir.

Eğitimini Notre Dame de Sion Fransız lisesinde yapan Berger, o dönemlerde resim ve piyano dersleri de aldı. Macar pedagog ve keman virtüözü olan Karl Berger’den de 1924 yılında ders alan Aliye Hanım, Karl Berger ile yirmi üç sene birlikte yaşadı.

Aliye Berger

1935’den 1939 yılına kadar dört yıl boyunca hem Berlin’de hem de Paris’te kardeşinin yanında kaldı. Kardeşinin yanında kaldığı dönemlerde sanat hareketlerini izledi. 1947 yılında Karl Berger ile evlendikten altı ay sonra eşini kaybetti. Eşinin kaybından sonra aldığı kararla Londra’daki John Buckland Wright atölyesinde çalışmaya başladı. Bu atölyede heykel ve gravür çalışmaları yaptı ve 1951 yılında da Türkiye’ye döndü. Beraberinde ise 150 gravür getirerek ilk kendi sergisini açtı.

Oyma baskı tekniğiyle siyah ile beyazın ara renklerinden eserler yaptı. Yaşamı boyunca çeşitli dünya kentlerinde on iki sergi daha açarak yaptığı eserleri sergiledi. Ayrıca 48 karma sergide de bulundu.  Eserlerinde İstanbul’un farklı yerlerini zaman zaman gerçekçi bir şekilde bazen de fantastik olarak dışavurumculukla ifade etti. Malzemeleri arasında zımpara kağıdı, tülbent ve kasap kağıdı da oldu.

Ünlü ressam, grafik ve gravür sanatçısı Berger 9 Ağustos 1974 yılında İstanbul Büyükada da hayata gözlerini yumdu. Ölümünden sonra ardında bıraktığı eserleri yine çeşitli yerlerde sergilendi.

Aliye Berger

Her gün yeni bir konuya ele alan Doodle, bugün Türkiye’nin ünlü ressamına yer verdi. Ünlü Türk ressam ve gravür sanatçısı Aliye Berger bugün google’un Doodle bölümünde 117. yaş gününde anıldı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli