Lütfen Bekleyin

Adolf Hitler Kimdir? Hitler Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler!

Adolf Hitler Kimdir

Bu makalemizde Avusturya doğumlu, Alman politikacı ve yirminci yüzyılın en büyük diktatörü olarak bilinen Adolf Hitlerin hayatını inceleyeceğiz.

Adolf Hitler, 20. yüzyılın en etkili, en güçlü ve en acımasız lideri olarak biliniyor ve tarihe böyle geçmiştir. Yaptığı katliamlar, gaz odaları ve toplama kamplarıyla milyonlarca insanı öldüren diktatör Hitler’in hayatı!

Adolf Hitler Kimdir?

Faşizm ideolojisinin yaratıcısı Benito Mussolini’nin fikirlerinden esinlenerek ortaya çıkardığı nasyonal sosyalizm akımı ile tüm zamanların en tartışmalı insanlarından biri olmuştur Adolf Hitler. Diktatörlüğü döneminde Almanya’yı bir antisemitizm (yahudi karşıtlığı, yahudi düşmanlığı) bir ülkeye dönüştüren Hitler, milyonlarca Yahudi’nin ölümüne neden olmuştur. Hitler Alman ırkının her zaman en üstün ırk olduğuna inanmış ve insanlarını da düşüncelerine inandırmıştır.

Yaptığı işkencelerle ve katliamlarla tanınan Hitler, bu yaptığı zulümler ile pek çok filme, belgesele ve kitaba konu olmuştur. Ve dünya çapında eli kanlı bir diktatör olarak öne çıkmıştır.

Fakat, onu yakından tanıyanlar Hitler’in bir kuşun ölümüne bile ağladığını söylemiş, toplum tarafından zalim diktatör olarak bilinen Hitler için yufka yürekli ve kibar biri olduğunu iddia etmişlerdir.

Adolf Hitler’in Hayatı

Adolf Hitler, 20 Nisan 1889 tarihinde Almanların çoğunluk olarak bulunduğu Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na bağlı Yukarı Avusturya’nın Braunau Am Inn kasabasında gümrük memuru olan Alois Hitler ve Alois’in üçüncü eşi Klara Pölzl’ün oğlu olarak gözlerini açmıştır. Hitler Avusturya vatandaşı olarak doğmuştur.

Hitler’in gençliği..

İlk tahsilini doğduğu kasabada gören Hitler orta tahsilini ise Viyana civarındaki Lintz şehrinin Realschule’sinde yaptı. Hitler on üç yaşında babasını, on altı yaşında annesini kaybetti. Orta öğrenimini bitirdikten sonra Viyana sanayi mektebine girdi. Viyana’da önce bir mimarın, sonra da nakkaşın yanında çalıştı.

1912’de Viyana’dan Münih’e döndü, 1914’de 1. Dünya Savaşı çıktıktan sonra Hitler Bavyerada Alman ordusuna gönüllü olarak katıldı. Almanya’nın mağlubiyetinden sonra Hitler, arkadaşı mühendis Feder ve altı kişi tarafından kurulan Alman İşçi Partisi adlı gizli bir fırkaya katıldı ve kısa sürede bu fırkanın başkanı oldu. Fırkanın adını Milli Sosyalist Alman İşçi Fırkası yaptı ve parti nüfusunu arttırdı. Gazetelerde fırkasının fikirlerini açıklayan makaleler yayınladı.

‘Alman İşçi Partisi’

Hitler Ve Hükümet

Adolf Hitler 1924 yılında mevcut hükümeti devirmek için teşebbüslerde bulundu fakat başarısız oldu. Bu teşebbüsü yüzünden 10 ay hapis cezası çekti ve bu zaman içinde Kavgam isimli hatıralarını yazdı. Aynı zamanda fırkanın yeni teşebbüslerini de hazırladı.

Onun kurduğu Nasyonal Sosyalist Parti’ye halk “Nazi” ler dedi. Hitlere ise, taraftarları, rehber anlamına gelen “Führer” lakabını verdiler. Partide 25 maddelik bir program hazırlandı. Bu programın ilk maddesi Almanya’yı Versay’ın (I. Dünya Savaşı sonunda İtilaf Devletleri ile Almanya arasında imzalanan barış antlaşması) zilletinden kurtarmak idi. Alman vatandaşlığının yalnızca Alman kanını taşıyanlara verilmesi programın önemli maddelerindendi. Aynı zamanda büyük sermayeyi devleştirmek de yine programın esaslarından birini teşkil eder.

Hitler, 1930

Seçimle ülkenin başına geçen Adolf Hitler çok kısa süredeAlmanya’yı süper güç haline getirdi. Batı Avrupa ülkelerini ve Rusya’yı da karşısına aldı. Fakat bu cephe genişliği II.Dünya Savaşı’nın sonucunu belirleyen en önemli etken oldu. Savaş Almanya’nın yenilgisiyle sonuçlanınca da Adolf Hitler 1945 yılında intihar? ederek hayatına son verdi…

Adolf Hitler Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler!

  • İlk aşkı yahudiydi : Yahudi düşmanlığı ile tanınan Adolf Hitler 16 yaşındayken kendisiyle aynı okula giden yahudi bir kız olan Stefanie Isak‘a karşı derin bir aşk besliyordu. Ancak Adolf bunu hiçbir zaman dile getiremedi..
  • I. Dünya Savaşı’nda ölümden döndü : 1. Dünya Savaşında ağır bir şekilde yaralanan Hitler cephede ölümle burun buruna kalmıştı. Neredeyse hayatını kaybedecekken Hitler’i bir İngiliz asker kurtardı. O asker Hitler’in II. Dünya Savaşı’nda yapacaklarını bilseydi bunu asla yapmazdı!
  • Toplama kamplarına hiç gitmedi: Kendi kurduğu toplama kamplarına bir kez bile gitmedi. Ama orada olanların en büyük sorumlusu kendisiydi.
  • Üvey yeğeni ile tartışmalara yol açan bir ilişki yaşadı.
  • Sigara karşıtı kampanyaları başlatan kendisiydi: Adolf Hitler her ne kadar dünya tarafından cani olarak anılsa da söz konusu Alman halkının sağlığı olduğunda elinden geleni yapıyordu. Tarihin en başarılı sigara bırakma kampanyasını başlatan Hitler bu konuda oldukça başarılı oldu.
  • Hitler’in orjinal tam ismi: Adolf Schicklgruber..
  • Hitler ve Disney: Hitler Disney’i çok seviyordu, hatta pamuk prensesi dünyanın en güzel filmlerinden biri olarak görüyordu. Hatta ve hatta Hitlere atfedilmiş Bashful, Doc ve Pinokyo çizimleri de bulunmuştur.
  • Nobel’e aday gösterildi: İlk zamanlarda Almanya’da ve çevre ülkelerde ılımlı gözüken Adolf Hitler 1939 yılında Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.
  • Hitler’in bıyık tarzı: Hitler’in bıyığı gençliğinden önce pala bıyık idi. Hitlere göre pala bıyık gaz maskesinin yüzüne tam oturmasına sebep olduğu için bıyığını küçültmüştür. 1.Dünya Savaşı sırasında bıyığını bizim şimdiki bildiğimiz haline getirmiştir. Bu bıyık stilinin adı diş fırçası stilidir.

Naziler Ve Faşizm adlı makalemizi incelemek için lütfen tıklayınız..

2 thoughts on “Adolf Hitler Kimdir? Hitler Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close
Secondary Navigation